A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Adem Ramadani Feat. Ylber Aliu

Mulla Jakupi ➡ Mulla Jakupi

 Shqip ➡  Anglisht
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6

Përkthe Një Këngë »

Më Shumë Përkthime »

Përktheu: M.Nuredini


Mulla Jakupi

Pse i mbuloi zemrat merzia
pse po qan plaku e fmija
pse jan mledh gjith ky nam njeri
paska mbet i shkret minberi
mora vargun e poetit
me i knu trimit te umetit
para vepres heshtin fjalet
s'kan nevoj mbeshtetje malet
para vepres heshtin fjalet
s'kan nevoj mbeshtetje malet

Thrret ezani te xhamija
por ka mbet e that kursija
hajde hoxh te pret xhemati
fjala jote rrjedh si mjalti
lavdi paq hoxha i Sllupçanit
dijetari i ballkanit
kurr s'tu lodh shpirti as trupi
i madhi hoxh Mulla Jakupi

Sikur det mbushur me dije
dersi yt çdo her me shije
uji fresket n'mes shkretire
flakadan ne mes errsire
ti gjithqka i dhe ksaj toke
se kshtu t'msoi nana loke
kur u dasht me mbrojt vatanin
nuk e lshove istikamin

Thrret ezani te xhamija
por ka mbet e that kursija
hajde hoxh te pret xhemati
fjala jote rrjedh si mjalti
lavdi paq hoxha i sllupçanit
dijetari i ballkanit
kurr s'tu lodh shpirti as trupi
i madhi hoxh Mulla Jakupi


Mulla Jakupi

Why are hearts covered by gloom
why are elder and children crying
why are gathered so much people
the minber is left solely
I took the verse of the writter
to sing the valiant of ummah
deeds silence before the words
Mountains do not need support
deeds silence before the words
Mountains do not need support

Adhan calls to Masjid
but the kursi is alone
come on Imam the congregation waits for you
your word flows like the honey
may the imam of Sllupqan have glory
scholar of the ballkan`
your spirit and body never got tired
the big imam Jakupi

Like a sea fulled with knowledge
your course always taste
fresh water in the middle of desert
flambeau in the middle of darkness
you gave everything to this earth
because of the way your mother taught to you
when you should have protect the fatherland
you didn't left the istikam

Adhan calls to Masjid
but the kursi is alone
come on Imam the congregation waits for you
your word flows like the honey
may the imam of Sllupqan have glory
scholar of the ballkan`
your spirit and body never got tired
the big imam Jakupi

Korrigjo Përkthimin
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018