A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Stinët

Stinet

Janari eshte i ftohte si acar,
Me bore e me shi duke na lage.

Shkurti eshte perseri me bore,
Pak me i nxehte sesa Janari.

Marsi na sjell Pranveren e gjelberuar,
Dhe lulezojne lulet e bardha.

Prilli na dergon me pushime,
Shkojme tek gjysherit ne fshat.

Maji na sjell perseri ne shtepi,
E na thote behuni gati o femije.

Qershori na sjell qershi te kuqe flake,
Duhet te pergatitemi per ne are.

Korriku sjell grurin e arte,
Me plazhe ne banja e vape.

Ne gusht jemi ende ne pushime,
Por duhet te kthehemi ne qytet.

Shtatori na sjell prape ne shkolle,
Duhet te mesojme e te mesojme.

Tetori,Nentori e Dhjetori nuk na pelqejne,
Jemi te lodhur nga mesimet.

- poezi nga Alba Shabani


Nuk ka akoma asnjë votë