A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Dëbora E Plakur

Bënte vite që kur s'kishte rënë dëborë
Në rrugët e qytetit tim të brishtë
Si grua në moshë kur i shkrep për dashnorë
Me mallin e një kohe të trishtë.

Shtriu krahët e bardhë me mjegullën si tis
Kjo grua e gjorë mbi të virgjërin qytet
U hodh përmbi të, e zhultë edhe pis
U gdhi e u ngrys,u ngri e u tret.

Bënte vite që kur s'kishte rënë dëborë
Dhe u pa atë ditë me flokët e plakur
Nuk di pse zgjodhi qytetin tim për dashnorë
Tek shkriu mbi të,e pistë dhe e lagur.

- poezi nga Albi Lushi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2019