A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Skaj

Ne ishim skaj të njëri-tjetrit,
Si dy vija paralele dhe të gjatë
Në merimanga planetare e meridianë,
Sa fund pafund kjo udhë e ngratë!

Ti ishe skaj i skajit tim,
Ishim dy botë nga skaji në skaj,
Ti ishe hije dhe unë harrim,
Ishim fajtorë të të njëjtit faj!

Për dreq kaq larg dhe kuturu,
Unë Tropikal ti Antarktidë.
Mbase e shkruar ishte kështu!
Ti atje e unë këtu...
Na zgjodhi fati vend të gabuar.

- poezi nga Albi Lushi


- Poezia u dërgua nga Albi Lushi -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018