A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Me Gozhdoni

Me gozhdoni,
me gozhdoni
dhe ne trup gjaku le t'me rrjedh,
mos u pendoni
mos u pendoni
se Zoti paqe po me sjell..

Ashtu fytyre zbehte me lini
duar-kembe e gozhduar,
aspak pendim jo mos kini
se kte fat e kam kerkuar..

Me gozhdoni fuqishem
aq sa dhe gozhda te perkulet,
e mos me shikoni cuditshem
por lereni shpirtin qe te lutet...

Dhe zè mos beni, mos u ndjeni
se neser perseri do t'me harroni,
vec nje varr tani me gjeni
atje nje dite mbase do me kujtoni..

Me gozhdoni pa asnje pendese
e per trupin e pajete mos kini trishtim,
se historia dikur me la ne harrese
qe atehere kur lindi shpirti im..

Ndaj mos u pendoni o frymore
per kete zemer me drite tretur,
vec njeri-tjetrin kapni dore per dorê
se ende pa ikur, kam qene e vdekur...!

- poezi nga Alda Rebelde


Nuk ka akoma asnjë votë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018