A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Aleksander Pushkin

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  11
(1799-1837)  
  • Vendlindja:
  • Moskë 
BIOGRAFIA: Aleksander Pushkin është një shkrimtar i huaj. Aleksander Sergejevic Pushkini lindi në një familje oborrtare. Më 1811 u rregjistrua ne nje lice ku mesonin femijet e aristokracise peterburgase. Ambjenti ne lice lane gjurme te pashlyeshme ne mendjen dhe zemren e djaloshit. Mjedisi aty ishte i pasur me idete anti carizmit. Qe moshe te vogel ai shkroi vjershat e para lirike per gezimet e jetes, per dashurine, per miqesine dhe per natyren. U be i njohur me oden "Liria", poezite "Cadajevit" dhe "Fs...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Sergej Esenin

Mark Strand

Edmund Spenser

Alessandro Manzoni

Federico García Lorca

Charles Baudelaire

James Joyce

Guillaume Apollinaire

Hermann Hesse

Gabriel García Márquez


Tags: Aleksander Pushkin, Aleksandr Pushkin, Pushkini

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018