A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  139
(1942-2012)  
  • Vendlindja:
  • Gjakovë 
BIOGRAFIA: Ali Podrimja është një shkrimtar shumë i njohur. Ali Podrimja lindi në Gjakovë ku edhe kaloj rinine. Studjoi gjuhë dhe letërsi shqiptare në Universitetin e Prishtinës, ku dhe jetoi tërë jetën. Periudha vendimtare për formimin shpírtëror dhe intelektual të poetit janë vitet pesëdhjetë. Më 1957 botoi poezinë e parë në revistën "Jeta e Re". Ishin vitet kur shqiptarët në Kosovë përjetonin njërin nga terroret me të egra të pushtuesit serb, kohën e aksionit famëkeq për mbledhjen e armëve dhe të shpër...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Esad Mekuli

Azem Shkreli

Vorea Ujko

Francesko Petrarka

Odhise K. Grillo

Bardhyl Londo

Ervin Hatibi

Petro Marko

Gjergj Fishta

Asdreni


Tags: Ali Podrimja

Ali Podrimja në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë