A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Fenë Myslimane

Poezi Per Allah

Ne deren e Teubes
trokita perseri
u ktheva e penduar
e qava ne vetmi


Kujtova mekatet
dhe zemra mu trondit
valle, para Allahut
si do dal ate dite?


Dhe ne heshtje thashe:
o Allahu im
rober si mua ke shume
e per mua, Vec Ti je Zoti im


Nuk kam ku te shkoj
nuk kam kujt t'i drejtohem
andaj vec Ty te lutem
e te pergjerohem


Shume here gabova
e u ktheva tek Ti
prape me mekate vazhdova
e t'u drejtova perseri


Sepse e dobet jam
kam nevoje per Ty
andaj te drejtohem
me lot ne sy


Te kerkoj meshire
si shume here me pare
o Allahu im
te lutem me fal


Ti je Meshirues
dhe fal pa kufi
ne Meshiren Tende
dhe mua me perfshi


Se Meshira Jote
e tejkalon Hidherimin Tend
Ty te pergjerohem
fale robin Tend


Tek Ti jam kthyer
shume e turperuar
pranoje teuben time
tashme jam penduar


o Allahu im
vec Ty te drejtohem
Ty te lutem e te pergjerohem
Ti je er-Rahman, Ti je er-Rahim
Tregohu i Meshirshem
Me Fal O Zoti Im!
----------------------------------------
Allahu mbi njerezimin
derdhi miresi
iu zbriti Kuranin e nderuar
Libri i Allahut plot urtesi


Si udhezim dhe meshire
per besimtaret
dhe paralajmerim nga ndeshkimi
per jobesimtaret


Perkujtuesi i urte
qe udhezon drejt miresise
qe shpeton nga fitnet
dhe largon prej ligesise


Fjala e Allahut
sherim per zemren e besimtarit
deshmi e dashurise ndaj Allahut
gezim dhe lumturi per muslimanin


Kurani i Lavdishem
eshte pranvere e zemrave tona
drite e gjokseve tona
largim i brengave dhe pikellimeve tona


Ky Liber i nderuar
te mbrekullon me fjalet e tij
me historite dhe tregimet e tij
me informacionet rreth gajbit (te fshehtes)


Nuk ngopen besimtaret
duke e degjuar recitimin e tij
nuk ngopen lexuesit
duke e perseritur leximin e tij


Nuk ngopen dijetaret
duke medituar rreth tij
rreth ketij libri te nderuar
qe permban shume urtesi


Ky Kuran i Madherishem
qe udhezon drejt miresise
perkujton njerezine
pergezon besimtaret
dhe paralajmeron jobesimtaret
udhezim dhe meshire
per muslimanin
miresi prej Zotit te Gjithesise
qe ia dhuroi njerezize!
---------------------------------------

Bie shi,
Erresira ka mbuluar,
Bien pikat e shiut dalengandale,
Mendimet me kane mbuluar,
nje jete te tère qe kam harxhuar...


Gjendem tani ne kete kohe e menduar,
vallè se si ka rrjedhur jeta ime,sa ka ndryshuar...


Vitet ikin,
koha ecen,
gjurmet e mia ne kohe ngecin,
hapat hedh ngadalè ,
erresira, diten perfundon,
veprat e mia te dites grumbullon...


Ditet ecin,
jeta vazhdon,
valle kur jeta ime
do perfundoje,
valle se si sprovat do vazhdojne,
veprat mblidhen,
gjynafet vazhdojne...


Pikat e shiut bien,
erresira ka mbuluar,
jeta e kaluar ka shkuar,
te lus Ty, O Allah i Lartesuar,
te lus te me falesh per kohen e harxhuar,
te lus Ty, O Allah i Lartesuar
qe adhurimet e mia te mi kesh shtuar,
gjynafet e mia te mos jene shkruajtur
e veprat e mira, te me jene shumefishuar...


Bie shi,
erresira ka mbuluar,
bien pikat e shiut dalengandale,
mendimet me kane mbuluar,
mendoj per jeten e shkuar,
per ate qe me pret,
duke u lutur
Te lus Ty, O Allah i Lartesuar
lutjet ne shi te mi kesh pranuar.
---------------------------------------------

Namazi eshte shtylla kryesore e fese
veper qe ngre gradat ne xhennet


E para veper ku robi jep llogari
ne diten e gjykimit
vepra me e mire
per sa i perket shperblimit


Pastrimi nga hipokrizia,
shirku dhe mosbesimi
pengesa me e mire nga
veprat e keqija dhe imoraliteti


Namazi eshte drite per besimtaret
ne dunja ne varr dhe sirat
dhe ne diten e gjykimit
namazi eshte shkak
per ngritjen e besimit


Allahu ia ka obliguar
namazin besimtarit
eshte nga miresite e Allahut
nga bujaria dhe mencuria e Tij
eshte lidhja shpirterore midis njeriut
dhe Zotit te tij


Namazi eshte argument
per iman dhe islam
sjell furnizim,
largon varferine
dhe per shume semundje
eshte sherim!
--------------------------------
Haxhi eshte shtylla e Islamit
Obligim per ate qe ka mundesi
Ibadet qe ndikon ne rritjen e imanit
e pamatshme eshte vlera e tij


Gjith besimtaret anembane
udhetojne per ne Meke
zerat ngazellues degjohen:
Lebbejk - Allahumme -Lebbejk


Kur syte takohen me Qaben
zemrat mbushen me lumturi
Kur njeriu e kryen Haxhin
me sinqeritet dhe perpikmeri
Ai arrin ta kenaqe Zotin e Tij


O ju haxhinj
qe Allahu iu ka mundesuar kete miresi
perpiquni qe ritet t'i plotesoni
me frike, shprese dhe dashuri
qe Allahu t'ua pranoje me siguri


Meqe ndodheni ne vendin e shenjte
Aty ku duate jane te pranuara
nje dua te bukur per muslimanet anembane béni
qe zemrat e tyre te jene te udhezuara


Dhe per ne selefite
ndjekesit e sunnetit
Lutjuni Allahut
te na bej prej
banoreve te Xhenetit!
----------------------------------

O Njerez, mendoni
Allahu na ka dhuruar shume begati
kujtoni se edhe 'Duaja' eshte miresi


Duaja eshte arma e muslimanit
shtylle e fese, deshmi e imanit


Njeriu ne kete jete
gjithmone ka nevoje
qe Allahu Fuqiplote
ate ta ndihmoje


Kudo qe te jesh
ne rehati a veshtiresi
drejtoju Allahut me Dua
qe t'i afrohesh Atij


Ngrihi duart lart
Allahun falendero
permendi Emrat e Tij
pastaj falje kerko


O Njeri kujto
se Allahu eshte doreshlire
Ai e begaton pa mase
ate qe ben mire


O Rober te Allahut
beni pra Dua
se Miresite e Tij jane te shumta
Ai e begaton pa mase ate qe do
Xhenetin Firdeus ne Dua mos e harro!
------------------------------------------
Drejt qiejve
syte drejtoj,
dua Ty te kerkoj,


O Zot I Madh,
me drejto mua
drejt rruges se drejte,
drejt Xhenetit!


Me drejto mua,
pike e universit,
Nga Ty vec meshire kerkoj,
me trup e me shpirt
vec Ty te adhuroj,


Krijues i gjitheckaje,
mbushe zemren time me drite,
e besimin tim rrite perdite,


Jam ne udhekryq,
rrethuar nga shume dyer,
cila eshte me e mira
vec Ti ma ke rrefyer,


Ne rrugen e Selefeve
vec Ti me ke drejtuar,
Te lutem me hap dyert e jetes
te shkoj fituese drejt Ahiretit
e me meshiren tende
hapi per mua dyert e xhenetit.


Faleminderit qe jam deshmi e fuqive te Tua.
Faleminderit qe me fale drite mua !

- poezi nga Anisa Bislimaj


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  166Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018