A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Augustin Ukaj

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  45
(1939-2004)  
  • Vendlindja:
  • Thatë, Gjakovë 
BIOGRAFIA: Augustin Ukaj është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. I lindur në Has të Thatë të Gjakovës në një kohë të egër kur po ndërroheshin mbretëritë Augustin Ukaj u bë zëri më autentik i përfaqësimit në folklor të shqiptarëve të shtypur dhe të ndjekur nga dhuna, qe po iknin nëpër rrugët e botës. Ai mblodhi me pasion dhe koleksionoi tregimet për luftën dhe vdekjen, bukën dhe kripën. Melodia e tij ishte zëri autentik, një zë që drodhi Dukagjinin dhe Kosovën, Diasporën dhe viset shqiptare në tërë Ballkanin. A...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Rrokma Vella Ket Qifteli

Hite Te Perjetshme

Kenge Popullore

Kush Po Qane

Hite Te Perjetshme Rapsodike

Hite Te Perjetshme 2

Moj Toke E Kosoves

Kenge Arshikie

Krenohet Kosova


» Dërgo Një Këngë »


Artistë Të Ngjashëm:

Behxhet Korpuzi

Agim Elmazi

Agim Boka

Tahir Drenica

Bajrush Doda

Isuf Berisha

Salih Bajrami-Krasniqi

Dervish Shaqa

Sali Mani

Hashim Shala


Tags: Augustin Ukaj, Augustin Uka, Avgustin Ukaj

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018