A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dante Alighieri

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  7
(1265-14)  
  • Vendlindja:
  • Firence 
BIOGRAFIA: Dante Alighieri është një shkrimtar i huaj. Dante Alighieri ishte poet, shkrimtar dhe politikan italian. Konsidrohet si poeti më i madh i Italisë. Pati një jetë shumë të mundimshme, vdiq në ekzil larg nga qyteti i tij i lindjes. Dantja është autori i Komedisë Hyjnore (Divina Commedia), e cila merret si kryevepër, si antonomasi e letërsisë të të gjitha kohrave. Dante Aligieri jetoi në prag të Rilindjes Evropiane, e cila lindi titanë të vërtetë për nga forca e mendimit dhe e pasionit, për...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Guillaume Apollinaire

Alessandro Manzoni

Mark Strand

Rainer Maria Rilke

Ezra Pound

Erich Fried

James Joyce

Charles Baudelaire

Edmund Spenser

Gabriel García Márquez


Tags: Dante Alighieri

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018