A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dava Gjergji

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  203
  • Vendlindja:
  •  
BIOGRAFIA: Dava Gjergji është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike, popullore e Shqiperisë së veriut, popullore folklorike dhe popullore dasmash. Një formë të veçantë dhe shumë origjinale të këndimit epiko-heroik parqet edhe kënga e këngëtares së mirënjohur shqiptare, Dava Gjergji. Kjo këngëtare e veriut të Shqipërisë ka kultivuar një përmbajtje të tipike të këndimit heroik, burrëror, karakteristikë e rapsodive të pasura të veriut të Shqipërisë etnike, që shtrihet nga Mirëdita, në Malësinë e Madhe, në Krajë e Shestan, në Plavë e Guci dhe që arrin në viset më të thella veriore të Kosovës. P...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Ani Moj Kosovë (2017)

Dasma (2009)

S'jam Fajtore Se Jam Shqiptar

Jan Me Mu Djemt E Kosoves

Fjala E Pare Eshte Pavarsia

Djemtë Na I Ktheni


» Dërgo Një Këngë »

O Ramush Na Ke Me Veti
Autoktona Shqiptaria
Cka I Tha
Kenge Per Kurbetin
Prin Flamri N'shqiptari
Fol E Qaj Zemra Ime
Endrrat Tona
Kush D'vet, Nuk Tret
Lule Bjeshke
Kengen Borxh Moj Puke Ta Kena


Përkthime (1)


Artistë Të Ngjashëm:

Lola Pink

Irena Metalla

Aferdita Zonja

Elia

Habibe Ostreni (Bibe)

Ermonela Jaho

Gugu

Ilva Latifi

Irva Stefa

Rita Kastrati


Tags: Dava Gjergji

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018