A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Fëmijët

Per Femij

Zgjati duart vogëlush,
Të presin duart e mamit;
Bëre hapin e parë syrrush -
Të pret mallii babit!

Merre guximin vogëlush,
Sytë kah ti janë drejtuar;
Vendos vet, s'të dikton kush -
Vendosmëria çdo herë ka fituar!

Mos të të tremb kurrë rrëzimi,
Me dashuri të pret motra;
N'sakrificë, me vlerë ka fitimi -
Kështu ka thënë gjyshi te votra!

Vogëlushi lëkundet si liri në erë,
Merr qëndrim n'drejtpeshim;
Me guxim hapine parë hedh -
I buzëqesh fytyra në ngadhnjim!

Me plot dashuri dhoma,
Ylberi derdhë tërë bukurinë;
Dielli shkund buzëqeshjet e njoma -
E reja e bardhë, butësinë shtrinë!

2001

MAMI KA ARDHUR
EDHE ME NJË DJALË

Në buzët e Fatkos,
Buzëqeshja vërdallë;
Gëzimi si mbreti -
I rri mbi çepallë.

Në Fytyrën e Fatkos,
Ylberi or mik;
Në sytë e tij -
Deti Adriatik!

Nxiton oborrit,
vrapon n'mahallë;
Nxiton te daja -
Gjyshen e puthë n'ball!

Babit para uzinës,
I del ballë për ballë:
- Nga spitali mami -
Ka ardhur edhe me një djalë!

- poezi nga Diell Rushiti


- Poezia u dërgua nga erdoniti -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.9 / Votuan:  13

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018