A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Mërgimin

Zvicer

Mbi barin e blertë shtrirë rri
Këmbët, trenat t’i shkelin
Dhe ti qesh
Unë,
si një pikëz shiu rrëshqas
mbi lulet e bukura
dhe mbi vitrinat e pastra
Me këpucët refugjate
të bëj zhurmë në rrugica
Ndër xhepa pantallonesh
Një ëndërr shtrëngoj me duar
Zvicër !
Era e luleve më solli tek ti
Me avionin e diellit erdha.

- poezi nga Diell Rushiti


Nuk ka akoma asnjë votë






Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018