A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
(1552-1599)  
  • Vendlindja:
  • Londer 
BIOGRAFIA: Edmund Spenser është një shkrimtar i huaj. Edmund Spenser ishte i njohur për "The Faerie Queene", një poezi epike dhe alegori fantastike që feston dinastinë Tudor dhe Elizabetën I. Ai njihet si një prej artizanëve kryesorë të vargut të sapolindur modern anglez dhe shpesh konsiderohet si një nga më të mëdhenjtë poetë në gjuhën angleze. Ai ishte thellësisht i prekur nga mitologjia irlandeze e fajeve, të cilën e dinte nga shtëpia e tij në Kilcolman dhe ndoshta nga gruaja e tij irlandeze Eliz...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Xhorxh Gordon Bajroni

Dylan Thomas

Gabriel García Márquez

Gérard de Nerval

Luke Morgan

Saint-John Perse

Luis Garcia Montero

Paul Celan

Alain Borne

Rainer Maria Rilke


Tags: Edmund Spenser

Krijo Një Kartolinë