A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Dita Ime

E kam grisur qiellin këtë natë.
Me të një fustan qiellor kam thurrur.
Yjet trupit m' ndriçojnë, retë krahëve pelerinë kam hedhur e flladi i mbrëmjes flokëve
vërtitet, kaçurrelave ngatërrohet
Jam veshur princeshëz, e me tingujt vjeshtuk, rrezeve të diellit këngën e ''Mirëmëngjesit
''do t'iu këndoj.
Do të kërcej valsin e lumturisë dhe ditës së re mirëseardhjen me buzëqeshje do t'i
dhurojë.
Nën këmbët e mia gjethet e arta lehtas kërcasin. Janë shtruar qilim i kuq, kanë ngelur
relike, të vetmet që të kujtojnë, që vjeshta ka ardhur, të vetmet që të shoqërojnë në
himnin mëngjesor të dashurisë për të renë ditë.
Trokitja e kepucëve mbi kalldrëm, a thua po nxitojnë mëngjesin të zënë, cicërimat e
zogjve shtegtarë... zërat e ëmbël fëminor - ansambli im i këtij mëngjesi.
Ndjehet aroma e vjeshtës.
Ndjehet ardhja e një stine të embël, plot frymëzim.
Në qiellin tim sot nuk ka re, sot ka diell...
Në qiellin tim sot ka zbardhur një ditë e re e unë krahëhapur e pres...
Në qiellin tim kjo ditë ka ngjyra të arta, aromë pranvere, bardhësi dimri, e ngrohtësi vere.
Dita ime ka veshur buzëqeshjen!

- poezi nga Erjola Kola


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018