A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Vjeshta

Gjethëza e vjeshtës vallzon me retë përqafuar.
Një tango ndjenjash të arta, të ngjyera me bojëra vjeshte e aromë pranvere në shpirt.
Shikime të ëmbla qiellore më dhuron, e unë me ëndje të kundroj...unë sytë nuk t'i ndaj,
gjethëz.
Melodinë ia dëgjoj. Këngën e heshtur ia ndjej.
Telat e kitarës të ç'akorduara, një piano e vjetër dhe një violinë cigane drejtojnë orkestrën
e ndjenjave sot.
Të mos ishte ky shi... me ty do të vallëzoja gjethëz... një vallëzim të qetë, me muzikën e
shpirtit, me nota të thyera nga era e egërsuar e kësaj nate.
E ndërkohë jam ulur e të shoh ty...tek përdridhesh e rrotullohesh e lirë në krahët e flladit
të buzëmbrëmjes. E lirë... e lirë... e gatshme të ngrihesh në fluturim, sapo era të të
rrëmbejë.
Pikla shiu të ngrohta faqeve më përkëdhelen e malli shall për fyti më është mbledhur, ndaj
ftohtin e kësaj nate vjeshtuke jo më nuk e ndjej.
Do vazhdoj e ulur në karrigen time, të të ndjek në vallzimin tënd.
Sot vjeshta ka ardhur me gjithë orkestrën e ndjenjave të më sjellë simfoninë e saj përpara
syve të mi.
Vjeshta do të luajë sot melodinë e saj për mua.
Sot vjeshta është e imja.

- poezi nga Erjola Kola


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018