A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Federico García Lorca

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.4 / Votuan:  17
(1898-1936)  
  • Vendlindja:
  • Fuente Vaquero 
BIOGRAFIA: Federico García Lorca është një shkrimtar i huaj. Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca (ne shqip: Fredriko Garsia Lorka) u lind në Fuente Vaqueros një Fshat në Granda një qytet në Spanjë dhe vdiq në vitin 1936 në Granda. Ai ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garsia Lorka është i njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e tij në luftën civile spanjolle ku udhëhoqi forcat anti-fashiste për të penguar forcat fashiste të udhëhequra nga Gjenerali Francisco Franco...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Juan Ramón Jiménez

Luis Garcia Montero

Charles Baudelaire

James Joyce

Mark Strand

Guillaume Apollinaire

Hermann Hesse

Erich Fried

Ezra Pound

Alessandro Manzoni


Tags: Federico García Lorca, Fredriko Garsia Lorka

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018