A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Gjergj Kastrioti-Skenderbeu

Kur do zoti, bën mëshirë
T’mos na len’ në errësirë,
Kryeprofet Ai dërgon
Shqipërinë ta shpëton.

Kur u ngris e kur u errë
Natën vonë që gasterrë,
Dhe mileti pret me ardhë
Nga Nishi kalorësin e bardhë.

S’pandehu ferman e rremë!
Se Skënderin dot’ e zinte gjemë.
Kur po ngrisej më qielli
Hëna perëndonte, lindej dielli.

- poezi nga Fejzulla Duraku


- Poezia u dërgua nga Adonis Muqa -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  178Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018