A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Gérard de Nerval

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
(1808-1855)  
  • Vendlindja:
  • Paris 
BIOGRAFIA: Gérard de Nerval është një shkrimtar i huaj. Gérard de Nerval ishte emri i shkrimtarit francez, poet, eseist dhe përkthyes Gérard Labrunie. Një figurë e rëndësishme e romantizmit francez, ai është më i njohur për poezitë dhe novelat e tij, veçanërisht për koleksionin Les Filles du feu, që përfshin novelën Sylvie dhe poemën "El Desdichado". Ai luajti një rol të madh në futjen e lexuesve francezë në veprat e autorëve romantikë gjermanë, duke përfshirë Klopstock, Schiller, Bürger dhe Goethe. P...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Jean Rousselot

Paul Verlaine

Artur Rembo

Alain Borne

Charles Baudelaire

Sharl Bodeler

Mark Strand

Paul Celan

Sergej Esenin

Rudyard Kipling


Tags: Gerard De Nerval

Krijo Një Kartolinë