A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Helena Paparizou
  • Vendlindja:
  • Borås 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Greqi 
  • Mosha:
  • 36 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 31 Janar 1982
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♒ Ujori
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  9
Këndon kryesisht: pop

Helena Paparizou është këngëtare e huaj shumë e njohur. Eleni "Elena" Paparizou, zakonisht i referuar jashtë vendit si Helena Paparizu, është një këngëtare, kompozitore dhe personalitet televiziv grek-suedez. Lindur dhe rritur në Suedi për prindërit grekë, ajo u regjistrua në shkolla të ndryshme të artit para se të niste një karrierë në Suedi në 1999 si anëtare e laik (muzika popullore greke) dhe eurodance duo Antique, të cilët morën pjesë në Eurovision Song Contest 2001 dhe më pas u bënë popullore në Greqi. Antique u shpërnda në vitin 2003 dhe Paparizou nënshkroi një kontratë për regjistrimin solo me Sony Music Greece, duke lansuar debutimin e parë "Anapandites Kliseis" dhe albumin Protereotita (2004), me theks të veçantë në tingujt e laik, pop dhe valle, por në fillim kishte modeste shitjes. Në vitin 2005, ajo përfaqësoi Greqinë në Eurovision Song Contest me këngën "My Number One", të cilën ajo fitoi. Kjo ishte fitorja e parë greke në historinë e konkursit dhe në mënyrë të konsiderueshme shndërroi karrierën e saj. Albumi i saj më pas u certifikuan platin e dyfishtë nga Federata Ndërkombëtare e Industrisë Fonografike të Greqisë. Paparizu u përpoq shkurtimisht një karrierë përtej Greqisë me material në gjuhën angleze, duke analizuar në disa vende jashtë vendit. Tri albumet e saj të mëvonshme Iparhi Logos (2006), The Game of Love (2006) dhe Vrisko To Logo Na Zo (2008) arritën në numrin një në Greqi dhe arritën shitjet e platinës. Albumi i saj i pestë i studios Giro Apo T 'Oneiro (2010) gjithashtu u certifikua platin. Lirimi përfundimtar i Paparizou para se ajo u largua nga Sony Music, Greatest Hits & More, u lirua në 2011 dhe përfshiu "Baby It's Over", goditja e saj më e madhe deri tani. Paparizu u themelua si idhull adoleshent, veçanërisht në mesin e vajzave të reja. Ajo ka miratuar markat Nokia dhe Ivi. Në 2010 ajo u përpoq të shkonte në televizion si gjyqtar në Dancing on Ice (2011) dhe si një konkurrent në Let's Dance (2012), por pa pak sukses. Paparizou ka jetuar me të fejuarin e saj dhe menaxherin Tony Mavridis nga viti 1999 deri në ndarjen e tyre në 2011. Paparizu ka fituar tri çmime Arion Music Award, një Çmim Evropian Breakers Award, 22 MAD Video Music Awards - më shumë se çdo artist tjetër dhe një MTV Europe Music Award . Më 14 mars 2010, Alpha TV e renditi atë si artistin e 14-të të çertifikuar të femrës që nga viti 1960, duke fituar shtatë rekorde platini dhe katër ari. Paparizu ishte artisti më i suksesshëm debutues i viteve 2000 dhe u vendos si një nga aktet më të mira të gjysmës së dytë të dekadës. Që nga viti 2010 ajo është çertifikuar për shitjen e 300,000 albume, 47,500 teke dhe 30,000 shkarkime digjitale nga IFPI Greqi, përveç 100,000 shitjeve totale rekorde në Greqi si pjesë e Antique, 24,000 albume të certifikuara në Qipro dhe 80,000 teke në Suedi gjatë karrierës së saj solo. Në vitin 2010, Forbes e renditi Paparizun si të famshëm më të fuqishëm dhe më me ndikim në Greqi. Ajo ka më shumë se 144 milionë shikime në YouTube - më shumë se çdo artist tjetër në industrinë e muzikës greke.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Ish-Anëtare e grupit

Antique

Fituese e

Eurovision

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018