A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  5
(1885-1933)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Hil Mosi është një shkrimtar i njohur. Hilë Mosi lindi ne vitin 1885, biri i Mark Mosit, qe ndër atdhetarët më të vlefshmit, që nga mbarimi i shekullit të XIX luftuan për idenë kombëtare, duke dalur nëpër male me pushkë në krah dhe duke shpërndarë në kohën e robërisë libra shqip dhe flamuj me rrezik gijotine. Vdiq në Tiranë në shkurt e vitit 1933 dhe u varros në Shkodër. Poet luftëtar e publicist, patriot dhe demokrat, figurë politike e njohur e periudhës para e pas Pavarësisë. Pjesë ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Ernest Koliqi

Jorgo Bllaci

Teodor Keko

Ahmet Kolgjini

Arshi Pipa

Fatmir Terziu

Ndoc Papleka

Frederik Rreshpja

Koçi Petriti

Bilal Xhaferri


Tags: Hil Mosi, Hilë Mosi

Krijo Një Kartolinë