A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ibrahim Tukiçi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.1 / Votuan:  11
(1926-2004)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Ibrahim Tukiçi është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Ibrahim Tukiçi u lind në Shkodër me 5 prill 1926, ku bëri edhe shkollën fillore e të mesme. Ai studioi në Konservatorin "Çajkovski" të Moskës në Rusi. Pas mbarimit të studimeve në vitin 1957 u emërua në Teatrin e Operas dhe Baletit, ndërsa interpretoi në shumë pjesë klasike, si "Kavaleria Rustikana", "Nusja e shitur', "Mrika", "Pranvera", "Madam Batërflaj" "Lulja e Kujtimit", operën "Zgjimi", Rigoleto, si dhe vitet e fundit të karrierës së tij ka...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

I ati i

Genc Tukiçit

I ati i

David Tukiçit

Shto profile

zyrtare


Artistë Të Ngjashëm:

Hysen Koçia

Denik Prizreni

Josif Gjipali

Riad Ymeri

Xhelal Bakraqi

Mustafa Ymeri

Rameka

Lirio Nushi

Bledi Polena

Sherif Merdani


Tags: Ibrahim Tukiqi, Ibraim Tukiqi

Krijo Një Kartolinë