A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ismail Kadare

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  878
  • Vendlindja:
  • Gjirokastër 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Francë 
  • Mosha:
  • 82 Vjeç
  • Shenja e Horoskopit:
  • Ujori ♒
BIOGRAFIA: Ismail Kadare është një shkrimtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Ismail Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm; më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në Universitetin e Tiranës. Më pas shkoi në Moskë me studime për dy vjet në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki" (1958-1960). Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë shqipe dhe gjithashtu një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë botërore bashkëkohore. Me veprën e tij, që ka shënuar një nu...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

» Dërgo Një Poezi »

» Dërgo Një Poezi »

Tekste Këngësh

Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko Më Shumë


Artistë Të Ngjashëm:

Pashko Vasa

Xhevahir Spahiu

Bardhyl Londo

Fan Noli

Lasgush Poradeci

Ndre Mjeda

Mitrush Kuteli

Faik Konica

Agim Doçi

Andon Z. Çajupi


Tags: Ismail Kadare

Ismail Kadare në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018