A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Johann Wolfgang Von Goethe

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  8
(1749-1832)  
  • Vendlindja:
  • Frankfurt 
BIOGRAFIA: Johann Wolfgang Von Goethe është një shkrimtar i huaj. Johann Wolfgang Goethe lindi në Frankfurt am Main dhe vdiq në Weimar të Gjermanisë. Në vitin 1782 atij ju dha titulli noblesk "Johann Wolfgang von Goethe". Gëte ishte jo vetëm një penë e zjarrtë e poezisë gjermane, por dhe një dramaturg e publicist i disa veprave letrare me tematikë shkencore. Pas vitit 1776 Gëte mori përsiper edhe detyra politike dhe organizative në oborrin e Weimarit. Krijimtaria letrare e Gëtes përmban një numër të konsider...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Hermann Hesse

Heinrich Heine

Bertolt Brecht

Mark Strand

Erik Stinus

Gérard de Nerval

Dylan Thomas

Luke Morgan

Oktavio Paz

Alain Borne


Tags: Johann Wolfgang Von Goethe, Johan Volfgang Gëte

Johann Wolfgang Von Goethe në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë