A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Vjollca

Ne nje lugine me blerim
Kish celur plot freski n’agim
Nje vjollce e urte, e drojtur
Papritur na kalon atje
Si flutur, nje bareshe e re
Gjith’ shend e gaz
E kenge plot hare

“Ah, sikur t’isha – vjollca tha, –
Mes luleve m’e bukura
Nje cast, nje cast te vetem
Do me kepuste domosdo
Ne gji do me shtrengonte ajo
Nje cast, nje cast
Te pakten, per nje cast!”

Por shkon aty baresha e re
Dhe neper bar as e ve re
E shkel te shkreten vjollce
“S’ka gje, – tha lulez’ e pafaj-
Te bukures meri s’i mbaj,
Se ne po vdes
Po vdes nga kemba e saj!”

- poezi nga Johann Wolfgang Von Goethe


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018