A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Jorge Luis Borges

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4
(1899-1986)  
  • Vendlindja:
  • Buenos Aires 
BIOGRAFIA: Jorge Luis Borges është një shkrimtar i huaj. Ngjarjet më të rëndësishme mbi biografinë e tij janë te lidhura ngushtë me disa nga paraardhësit e tij. Duke qenë se rrjedh nga një familje studiuesish dhe ushtarakësh Borges zgjodhi letërsinë megjithëse e pati një peng të madh për shumë kohë faktin që nuk zgjodhi ushtrinë. Nga 1914 deri 1921 jetoi bashkë me familjen nëpër Evropë. Kreu studimet fillimisht në Gjenevë e më pas në Spanjë, ku njohu më mirë letërsinë dhe shkroi disa nga poezitë e tij ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Mark Strand

Erik Stinus

Gérard de Nerval

Juan Ramón Jiménez

Rudyard Kipling

Marin Sorescu

Oktavio Paz

Alain Borne

Ezop

Luke Morgan


Tags: Jorge Luis Borges

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018