A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.4 / Votuan:  19
(1725-1788)  
  • Vendlindja:
  • San Giorgio Albanese 
BIOGRAFIA: Jul Variboba është një shkrimtar i njohur. Arbëresh nga Mbuzati (San Giorgio Albanese) i Kalabrisë. Ishte rektor i Seminarit arbëresh të Shën-Benedikt në Ullano dhe aty në vitin 1762 botoi veprën "Gjella e Shën-Mërisë Virgjër"- një vepër e hartuar me synim artistik që nga studiuesit llogaritet si kalimi nga poezia e llojeve të shkurta në poemën e gjatë, gjë që s'ishte parë deri në atë kohë ndër shkrimtarët shqiptarë. At Juli, prift uniat, mësimet i filloi e i mbaroi në kolegjin e përmend...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Leonardo Da Vinçi

Ferit Lamaj

Enver Gjerqeku

Rrahman Dedaj

Rifat Kukaj

Vehbi Kikaj

Ilirjan Zhupa

Hafiz Ali Korça

Hivzi Sulejmani

Mihal Gjergji


Tags: Jul Variboba, At Juli, Giulio Variboba

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018