A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Louis Armstrong

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  3
(1901-1971)  
  • Vendlindja:
  • Queens, New York 
BIOGRAFIA: Louis Armstrong është një këngëtar i huaj shumë i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Louis Armstrong, nicknamed Satchmo or Pops, was an American jazz trumpeter, singer, and an influential figure in jazz music. Coming to prominence in the 1920s as an "inventive" trumpet and cornet player, Armstrong was a foundational influence in jazz, shifting the focus of the music from collective improvisation to solo performance. With his instantly recognizable gravelly voice, Armstrong was also an influential singer, demonstrating great dexte...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare


  • Hitet e fundit:

» Dërgo Një Këngë »Artistë Të Ngjashëm:

Riccardo Cocciante

Adriano Celentano

Al Bano

T.I.

Chris Cornell

Nick Jonas

Luis Fonsi

Daddy Yankee

Tito El Bambino

Michael Jackson


Tags: Louis Armstrong

Krijo Një Kartolinë