A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Audio

Video Link

Nazif Cela - Ago Ymeri


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  1

Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

12/04/2013

2013-04-12T15:41:55

Këngë e albumit:

"Ditet E Beharit"Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Ago Ymeri" kënduar nga Nazif Cela.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.


Dërgo Tekstin

Kemi gjetur një këngë me të njëjtin titull kënduar nga Gjon Froku. Shpresojmë që është ky teksti që kërkoni:

OOOOoooo

Ago Ymeri na u martu
veq 1 dit ka nej me gru
na i vin letrat per me shku
per me shku n'at t'zez ushtri
per me shku e mos me ardh
per me met nana pa djal
per me met oxhaku that
per me met saraja e shkret eee

***

OOOOoooo

Ka marr rugen per me dal
lamtumir bre nan e bab
lamtumir shok e kumar
lamtumir moj vasha ime
a m'jep besen sa po m'pret
un po t'pres per 8-9 dit
tu thaft goja qfar po flet
nuk kam rrug per 8-9 dit
po kam rrug per 8-9 vjet ee

***

OOOOoooo

Po shkon nata n'at robni
mir tuj hanger mir tuj pi
mir kalon me shok e tij
tuj knue kang me cifteli
kur na u mushen plot 9 vjet
Aga ma me goj s'po flet
ma s'po han e ma s'po pin
ciftelis ma nuk po i bjen
na e ka dvet e bija e krajlit
cfar ke Ago i Ymer Ages
un kam pa nji anderr tkeqe
shpija kalb mor edhe rrzu
plaku dek e ish harru
nana gjall por sysh qorru
vasha dal per me u martuuu

***

OOOOoooo

Amanet ti bija e krajlit
a po i hyn bre rigja krajlit
e t'me lshoj te shkoj ne shpi
sa 3 dit edhe 3 net
ne dhe tuaj ju vij apet
bija e krajlit na i ka than
m'jep 9 qese se t'lshoj vet
te 9 qeset ku me i marr
tesh 9 vjet jam rob i zan
ather Aga shikon sahatin
***
ka marr rugen per me shku
vrap po shkon bre tym tuj qu
kur ka shku mor te nji gru
gjet ka nanen tuj vajtu
mir se tgjaj i thot oj plak
mir se vjen o djal o i ri
prej ka vjen ti o rob i zan
prej te zezes qasaj spanj
a ke fjal Ago Ymerin
ka 3 jav nuk e kam pa
Ago Ymeri thot ka vdek
vet e lava e vet e ndrrova
vet me dhe me dor e mlova

***

OOOOoooo

At'her Aga na i thot plaks
qjan kto krushq nan qe shkojn zallit
krushqt e qenit te Osman Dags
nusen e zez te Ago Ymerit
ka asht rruga per me dal
hajt e dil tek njajo dardh
Ago Ymeri t'hek borin
sa me shpejt e zan krushqin
mir se u gjaj o krushq dasmor
mir se vjen o djal o i ri
prej ka vjen ti o rob i zan
prej te zezes qasaj spanj
a ke fjal Ago Ymerin
ka 3 jav nuk e kam pa
Ago Ymeri thot ka vdek
vet e lava e vet e ndrrova
vet me dhe me dor e mlova

***

OOOOoooo

Nje amanet mu ma ka lan
nja dy fjal nuses me ja than
jo dy fjal po sa tdush ti
hajde thuj or jabanxhi
nis ka sga tu e qortu
a ke qan nojher martu
e martume thot kam qan
veq 1 nat me burr mkan lan
a e njef Agon me e pa
ku ta njof thot un e zeza
ku ta njof bre un e zeza
veq 1 nat o me ta nejta
m'ka pas than e zeza nan
qe ka pas 1 shej me krah
ku e ka ngran xhogu me dham
shpervjel kraht e doli nishan
kercen nusja prej fuqis si**
***
rruga e mar o krushq dasmor
Osman Dags mi qoni fjal
mka prue fati prap ne udh t'mar
n'qoft kismet per me mlind djal
n'qoft kismet per me mlind djal
ty ma t'parin t'baj kumar
nqoft kismet per me m'lind qik
ty ma t'parin do t'baj mik ee

***

OOOOoooo

Krajli i zi ka dvet per Agen
thot e bija e kam lshue vet
krajli thirrka xhelatxhin
n'krye t'shakllve me pre tbijn
amanet i thot or bab
a je tu mprit sot 2 sahat
a je tu mprit sot 2 sahat
Ago Ymeri vjen me vrap
kur a dal e bija n'shkall
larg po shef nji mjergull t'bardh
Ago Ymeri o nuk vanon
vrap po vjen e tym po lshon
per 3 dit e per 3 net
Ago Ymeri edha vet
ateher krajli ka urdhnu
Ago Ymerin me liru
me lshu Agon o me 9 shok ee
OOO more qenka burr ooo
oooo more gjithmon qofte
more hejjjMë Shumë...