A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Fenë Myslimane

Dituria

Dituria eshte te dish, eshte veten ta kuptosh
Nese ti se kupton dot veten, c'te duhet te lexosh?

Leximi ka kuptim kur njeriu njeh Zotin e vet
Nese leximi ska kuptim, mbetet pune e kote..

Lexo njezet e nente shkronja skaj me skaj;
Mesues, ti thua "Elif"; c'eshte kuptimi i saj?

Mik eshte kush na lexon ne, kush ciceron mbi ne
Tani gjysmaket ti japin dhe mend, te keshillojne pa le..

Kush ka mend ne koke, s'punon per para
S'genjehet nga hyrite, nga syt te bukur e vetulla..

Per arifet, kjo bote eshte si enderr e fantazi
Kush ta jep veten ty, i le fantazi e endrra..

Dhe te urdheron per te mire,e nga e keqja te ndalon
Per Boten tjeter me dashuri te madhe punon ..

Ke ti mall e pasuri,te kujt kane qene ato me pare?
Mall e pasuri, genjeshter,merru dhe ti me to ne s'paç pune tjeter!

Vetem vella dhe ti oj moter e nderuar bej kujdes e mos u end
Se te le vdekja nje dite pa koment !!

- poezi nga Orhan Dauti


- Poezia u dërgua nga OrhanDauti -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  8

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018