A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Parashqevi Simaku
  • Vendlindja:
  • Kavajë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Sh.B.A. 
  • Mosha:
  • 52 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 1 Shtator 1966
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  135

Parashqevi Simaku është këngëtare shumë e njohur. Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavaje dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar. Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës. Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë, kompozuar nga Pirro Çako. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerr një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qen viti 1996 në Festivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.

Në Dhjetor 1981, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "C'lumturi Na Dha Kjo Jete".

Në Dhjetor 1982, Parashqevi Simaku & Lindita Theodhori marrin pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Gezuar Shoke".

Në Dhjetor 1982, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Kur Te Prisja Ty".

Në Dhjetor 1983, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën "Gëzuar Vitin E Ri".

Në Dhjetor 1984, Parashqevi Simaku & Tonin Tërshana marrin pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "Ngrohtësi".

Në Dhjetor 1984, Parashqevi Simaku & Tonin Tërshana marrin pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "Ngrohtësi".

Në Dhjetor 1985, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën "Ne Moshen E Rinise".

Në Dhjetor 1986, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "Një Mëngjes".

Në Dhjetor 1987, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën "Koha Nuk Na Pret".

Në Dhjetor 1988, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 27-të në RTSH me këngën "E Duam Lumturinë".

Në Dhjetor 1989, Parashqevi Simaku merr pjesë në Festivali i 28-të në RTSH me këngën "Jetoj".

Në vitin 1990, Parashqevi Simaku publikon albumin "Koleksion Kengesh Popullore".

Më datë 1 Mars 2009, Parashqevi Simaku publikon videoklipin "Degjoma Kengen".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »


Më shumë artikuj nga Parashqevi Simaku »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018