A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Rudyard Kipling

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  8
(1865-1936)  
  • Vendlindja:
  • Mumbai 
BIOGRAFIA: Rudyard Kipling është një shkrimtar i huaj. Rudyard Kipling (Bombay sot Mumbai, 30 dhjetor 1865 - Londër, 18 janar 1936), shkrimtar anglez. Në fëmijëri e mësoi gjuhën hinduse, vazhdoi shkollën ushtarake në Devonshire, ndërsa më 1882, u kthye në Indi dhe punoi si gazetar. Udhëtoi në Japoni, Amerikë dhe në Afrikë të Jugut. Me një temë të njëjtë mori pjesë në jetën letrare dhe politike në Angli. Në vitin 1907 fitoi Çmimin Nobel për Letërsi. Proza e tij na tregon një pasqyrë të jashtëzakonshme...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Mark Strand

Luke Morgan

Gérard de Nerval

Erich Fried

Edmund Spenser

Rainer Maria Rilke

Alain Borne

Erik Stinus

Alessandro Manzoni

Guillaume Apollinaire


Tags: Rudyard Kipling

Krijo Një Kartolinë