A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për 28 Nëntorin

Për Një Shqipe, Një Flamur

(Kushtuar 100 Vjetorit Të Pavarësisë)

Po i thërret Kruja-Vlorës
Ku na i la bijtë e Kosovës?
Për me i m 'blu nen krah t 'shqiponjës
Qe u qëndisë prej Marigonës!

Krahët e gjata palë me 'palë
Nen një çerdhe, gjithë shqiptaret
Thërrasin ''malet e Naimit,''
Me u bashku ne ,, log t 'kushtrimit!

O moj shqipe "qofsh bekua",
Njëqind vjet jem tujë luftua,
Me gjake tone te kem pagua,
Sot erdh dita me u bashkua!
Jem një shtate qe s' ndahem kurrë,
Qe s' ndahem kurrë!
Veç një shqipe mbi flamur!


Për Kosovë o sot, o kurrë!
Për një shqipe, mbi flamur'
Tujë luftua për dite t' lirisë
Na erdhe ''dite e Pavarësisë!

Sot po mbushën njëqind vjet
Kthehet ''shqipja n 'truall të vete,,!
Na thërret Vlora, e Tirana,
Se sot bashkë ,'do na beje ''Nana''!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  1182





Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018