A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Kosova Ime

kosova ime
je e para per mua,
te shoh ne endrra qdo nat
i shoh qytet e fshatrat e tua.

e shoh hamzen e ademin
e shoh luanin e shkelzenin,
shoh ferizajin e drenicen
kaqanikun e kamenicen.

shoh prizrenin e gjakoven
e shoh llapin e rugoven,
shoh ata qe na sollen lirine
qe na sollen edhe pavaresine.

se deshirojn te na zhdukin
nga faqja e dheut ,
dojna me dek me mall
e me endrra te atdheut.

por sia dalin dot
se kemi UQK-ne
qe rradhitet neper male,
rrnofte pergjithmone.
kombesia jone shqiptare.

- poezi nga Sarafin Grulaj


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018