A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Selena Gomez
  • Vendlindja:
  • Grand Prairie, Texas 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Sh.B.A. 
  • Mosha:
  • 27 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 22 Korrik 1992
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♋ Gaforrja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  143
Këndon kryesisht: pop

Selena Gomez është këngëtare e huaj shumë e njohur. Selena Gomez e lindur si Selena Marie Gomez është një këngëtare dhe aktore Amerikane nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Selena së pari filloi karrierën në serialin Magjistarët e sheshit Uejverli gjithashtu edhe në shumë filma tjerë.

Para se të bëjë debutimin në Walt Disney Selena kishte rol në Barni dhe shokët një serial për fëmijë që nga vitin 2002. Selena u lind në vitin 1992 më 22 Korrik në një qytet në Texas të Shba-së.

Selena Gomez u lind nga Ricardo Gomez dhe Mandy Teefy e cila ishte një isht këngëtare në skenat e Amerikës, kur Mandy ishte 16 vjeç ajo solli në jetë Selenën. Si nacionalitet i Selenës është se babai i saj është meksikan ndërsa e ëma italiane.

Në sezonin e 7-të të Barnit Selena u bë si rol kryesorë. Si aktore Selena filloi që nga viti 2002. Ndërsa si këngëtare filloi kur bëri debutimin në Disney në serialin që ende transmetohet dhe shikohet nga miliona teleshikues Magjistarët e sheshit Ujeverli.

I formuar në 2009, Selena Gomez & Scene (aka Selena & Scene) është një grup pop i cili përbëhet nga Selena Gomez në vokal, Ethan Roberts në kitarë, Clement Joey në bas, Greg Garman në bateri dhe Dane Forrest në tastierë. Kiss & Tell është albumi debutues dhe u leshua më 29 shtator, 2009 nga Hollywood Records. Më 5 mars, 2010, albumi ishte certifikuar Gold nga RIAA. [2] Kenga "Naturally", ishte certifikuar Platinum nga RIAA më 15 korrik, 2010. Albumi idyte grupit "A Day Wthout Rain" u leshua më 17 shtator, 2010.Rekord i debutimit në Billboard 200 në numrin 4, shitur 66.000 kopje. Më 19 janar, 2011, albumi ishte certifikuar Gold nga RIAA.Albumi i tretë i grupit "When the Sun goes Down" (Otherside i titulluar më parë), lëshuar më 28 qershor, 2011.Albumi debutoi në numrin 4 në Billboard 200, duke shitur 78.000 kopje javën e saj të parë, Kenga "Who Says"ishte certifikuar Platinum nga RIAA më 23 qershor. Dhe me maj te vitit 2013 u nda nga i dashuri i saj Justin Bieber ku per shkak te ndarjes lansoi kengen "The heart wants what it wants".

Ne vitin 2014 me 6 Nentor lansoi kengen "The Heart Wants What It Wants", ndersa ne vitin 2015 me 21 qershor lansoi kengen "Good For You".Po ne kete vit, Selena lansoi kengen Same Old Love, qe arriti te behej hit shume shpejte dhe pas kesaj,ajo perfundoi albumin me te suksesshem te saj Revival.

Albumi ishte nje sukses i madh i saj me 3 kenge qe debutuan ne top 10 te Billboard hot 100.Ajo gjithashtu organizoi turneun e saj boteror Reial World Tour,te cilin fatkeqesisht u desh ta nderprinte per shkak te semundjes se saj Lupus. Ajo u rikthye ne skenen e American Music Awards ne nentor te 2016 ku edhe fitoi Best female:Pop/Rock dhe dha nje fjalim qe i preki te gjithe. Ne shkurt te 2017 lansoi kengen me Kygo "It ain't me",kenge tjeter kjo e suksesshme e saj. Pritet qe te lansoje edhe albumin e ri te saj ne fund te ketij viti.

Më datë 5 Qershor 2018, Selena Gomez publikon videoklipin "Back To You".

Më datë 10 Tetor 2018, Dj Snake & Selena Gomez publikojnë videoklipin "Taki Taki", në bashkëpunim me Ozuna & Cardi B.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Instagrami

Zyrtar

Profili

Twitter

Profili

Snapchat

Shto profile

të tjera