A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Gëzim

Ne Syte E Tu

Ne syte e tu kur shihja,nje dridhje me pushtonte,
nje ndjenje fort e rralle,zemren ma sundonte,
pasqyre shikimi larget,ish ky veshtrimi im,
me dukej se aty shikoja fatin tim….
Oh sa shume te ndjeja,sa shume enderroja,
ne qiellin me te paster,me ty sec fluturoja,
i prekja yjet,diellin,sme trembnin jo stuhite,
me ty isha e forte,asgje nuk kisha frike….
Te syte e tu shikoja,harrova syte e mi,
harrova une cdo gje se rashe ne dashuri,
harrova qe i kisha,harrova dhe shkelqimin,
te ngjyra jote kafe,e gjeta une gezimin!
Nje dite ne syte e tu,papritur sec u ndala,
se pashe me pasqyren sado qe shume tu fala,
nuk pashe me te me doje,nuk ishte me shkelqimi,
ne shpirtin tim te paster sec zuri vend hidherimi…
Harrova syte e mi,e verber sot kam mbetur,
po pres qe te sherohen,se lotet i kane tretur,
po pres te shoh une driten,jo dot spo mund te cohem,
pa shprese i lutem zotit…..”mi jep qe une te zgjohem”!

- poezi nga Simona Shalcanj


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  15