A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zemra Ime Ti

Zemra ime ska rreshtur kurre se dashuruari,
ti je misteri im i pazbuluar,
ti je iluzioni qe cdo nate e kam enderruar,
ti je shpresa qe kam kerkuar,
ti je zemra qe kam dashuruar,
ti je drama cqe kam realizuar,
ti je drita qe me ka ndricuar,
ti je qellimi qe me ka kushtuar,
ti je poema qe kam krijuar,
ti je hyjnia qe kam respektuar,
ti je skulptura qe kam pikturuar,
ti je vete jeta per mua,
e prandaj un aq shume ty te dua.
Do te behem zog qe ne katin e4 te pallatit te fluturoj,
e ne parvazin e dritares te qendroj.
Atehere perseri do te ndryshoj,
njeri do te behem qe ne dhomen e tij te futem,
dhe syte tia shikoj,
e trupin tia shtrengoj.
Dhe nje leter prane shtratit do tia le,
kur te zgjohet ne mengjes
atehere ate leter do ta lexoje;-"I dashur isha un goca qe te dashuroj"

- poezi nga Simona Shalcanj


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2