A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

S'duron Iriqi Nje Gjilpere

Iriqi i vogel u semur
Me rufe,kolle,temperature
Mamaja me karroce e mori
Dhe na e coi tek doktorri
-Do bej gjilpere-doktorri thote
Iriqi qane qan me lote
E mori vesh nje pyll I tere
S duron iriqi nje gjilpere
Nje milingone i vajti prane
-Po cke o xhan perse po qan
Ti je nga fis e goxha fis
Qe mban gjilpera ne kurris.
Vjen infernjerja nje goxha blete
E ngul gjilperen shpejte e shpejte
Dhe I thote :-hajt me shendet
Dhe mos lesho prape lote ne faqe
Si ca femije qe tunden lagjen
Per nje gjilpere nis ulerima
Pale na thone se jane dhe trima.

1989

- poezi nga Tasim Gjokutaj


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2