A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trifon Xhagjika

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  15
(1932-1963)  
  • Vendlindja:
  • Zagori 
BIOGRAFIA: Trifon Xhagjika është një shkrimtar i njohur. Poeti disident Trifon Xhagjika ka lindur më 29 prill 1932 në Peshtan të Tepelenës. Shkollën fillore e kreu në fshatin e lindjes dhe në vijim tek "Lidhja e Prizrenit" në Tiranë, pasi bashkë me familjen e tij u sistemua në qytetin e Tiranës në vitin 1941. Pasi përfundoi studimet në Shkollën Normale të Elbasanit (1947-1950), u diplomua për oficer i artilerisë kundërajrore dhe për disa vite e ushtroi profesionin në repartin 3700 në zonën e Rrapit të ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Spiro Çomora

Sulejman Krasniqi

Mehmet Bislimi

Shaban Cakolli

Mark Krasniqi

Halil Xani

Ndoc Papleka

Leo Gjata

Imri Trena

Fahredin Shehu


Tags: Trifon Xhagjika

Krijo Një Kartolinë