A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Ku Shkon Kjo Turme!?

Kur rri e zhytem ne mendime!..
Mendoje per njerezit e kohes time…
Te kohes tone desha te them,
Dhe humb ne mendime perhere.


Te gjithe ne rresht , veshur njesoje…
Te njejtin ushqim te njejten pervoje…
Dhe une e heshtur rri e mendoje…
A marrin vertete ushqim shpirteror!?


Cuditem kur shoh politikane e pastore,
Qe ulerasin e bertasin sa kane ne koke,
U shuan prifterinjte, u shtuan pangopsite,
Po vlerat njerezore, pse humbin cdo dite!??


Dhe une rri e mendohem, nga pak cdo dite nga pak,
Mendimet vec zgjatohen , dhe rriten si varge I gjate…
Shoh turmat e shumices qe rendin pas lakmise,
Politikanet e pangopur, ne kurthin e babezise.


Dhe them me veten time!-O njerez c’beni k’shtu!?
Kjo udhe e pandreqshme, te con vec kuturu…
Arrije te shoh mes turmes, te tjere porsi une…
Tentojne me mendime, te ikin nga kjo turme..


20/03/2017

- poezi nga Valentina Llapri


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6