A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Vaske Curri
  • Vendlindja:
  • Leshice (Permet) 
  • Mosha:
  • 68 Vjeç
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  29

Vaske Curri është këngëtar i njohur. Lindur ne nje familje e thjeshte ku jane karakterizuar ne breza per muziken. Ne moshen 18 vjecare u be pjestar ne ansamblin ushtarak por per arsye te biografise u trasferua ne Shkoder. Mbas sherbimit ushtarak u angazhua ne Shtepine e Kultures se Qytetit te Permetit, ku ka marre pjese me Grupin e Laver Bariut dhe me Elena Gjiken ne Festivalet Folklorike te zhvilluara ne Gjirokaster si dhe koncerte te tjera si brenda dhe jashte vendit. Ka marre pjese ne Festivale Nderkombetare ne; Greqi, Rumani, Suedi, Norvegji, Finlande, France, Hollande etj. Mbas shperndarjes se grupit ne vitet e para te Demokracise ai e vashdon aktivitetin e tij si kengetar duke nxjerre ne treg 6 disqe me kenge popullore tradicionale te Jugut.

Më datë 26 Gusht 2013, Vaske Curri publikon videoklipin "Camerine Kur E Merr Malli", në bashkëpunim me Refat Sulejmani.

Më datë 20 Qershor 2014, Devis Xherahu publikojnë videoklipin "Nuk E Meriton", në bashkëpunim me Vaske Curri. Me këtë këngë, Devis Xherahu marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 14 Gusht 2015, Poni & Vaske Curri publikojnë videoklipin "Kolazh Dasme 2015".

Më datë 4 Tetor 2017, Devis Xherahu publikon videoklipin "Ma Ka Fajin Zemra", në bashkëpunim me Vaske Curri.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »