A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Jakova Ime

Nga rrajët e shpirtit
shpërthen
llav’ e mallit
në vargje shndrrue.

Nën diell të huej
m’u dogjën andrrat

për tokën, për djepat
e për prehnin tand;

për varret-themel,
që mbeten hapun;

për rritjen e frenueme
e për gjinin e plagosun;

për Qabratin e Krenën,
për agun e lirisë;

për ballë e gjoks
të hapun
marshit të epokës.

Ajo që lindë -
sheh dritë,
dhuron rreze,

Jakova ime,
e pa shoqe.


Shtator, 2008

- poezi nga Xhenc Bezhi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.3 / Votuan:  6

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018