A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Degë Lisi

Në mes të fushës,
larg, shumë larg prej malit,
zvarrë tërhiqet një degë
gjithë nyje e rrema,
prej kohësh gjethet tha,
e rrugës
kalbë e ra.

Nuk e kishte pre dor‘ e njeriut.
S’e kish thye jo er‘ e Veriut.
Rryfeja e kishte dërmue
e tej përplasë
tue e nda lisit
shekullor,
atje në shteg të malit.

Zvarritet ajo,
tërheqë nga ujna e baltë.
Tashma
as dielli e ngrohë në dej,
as ndjen ajo ma shiun,
vetëm ngrica
e çanë dhe ma tej,
trupin e saj gjithë plagë.

- poezi nga Xhenc Bezhi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018