A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Luigj Gurakuqit

Njëqind vjet
në mesin e Kryqit
portreti Yt,
në dylbi.
Tyta zgjatet e zgjatet
e nga gjoksi
s'tu hoq kurrë.

Po sot
s'do përmend
emna xhelatësh
të vjetër,
as të ri.

Larot Kryezi,
të kuq e blu,
alibi
në gropë të ferrit.

Ti
kunorë nderit.

Dashnia për Ty,
o Gega i Madh,
mes dy shekujve shtri -
deri në Toskni;
beqari
përjetësisht
i "martuam" me Shqipni.

- poezi nga Xhenc Bezhi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018