A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Xhorxh Gordon Bajroni

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  165
(1788-1824)  
  • Vendlindja:
  • Londër 
BIOGRAFIA: Xhorxh Gordon Bajroni është një shkrimtar i huaj. Lindi në një familje aristokrate të varfëruar. Kur ishte dhjetë vjeç, me vdekjen e xhaxhait të tetë, Bajroni trashëgoi titullin Lord dhe pallatin e çifligun Newstead Abbey. Në moshën madhore zuri vendin që i takonte në Shtëpinë e lordëve. Më 1801 Bajronin e dërguan në Harrow, në shkolle, ku studioj gjuhët greke e latine, historinë dhe letërsinë angleze. Këtu ju spikaten ato cilësi të karakterit që i ruajti gjithë jetën : serioziteti dhe zotësia t...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

1 🔥🔥

Shto profile

zyrtare



Artistë Të Ngjashëm:

Edmund Spenser

Dylan Thomas

Mark Strand

Gabriel García Márquez

Alessandro Manzoni

Federico García Lorca

Charles Baudelaire

James Joyce

Guillaume Apollinaire

Aleksander Pushkin


Tags: Xhorxh Gordon Bajroni, Lord Byron, George Gordon Byron

Xhorxh Gordon Bajroni në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë




Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.al © 2007 - 2018